Malta'da Yaşam

MALTA FESTİVALLERİ: Malta'nın neresinde olursanız olsun size yakın bir kültürel etkinlik seçeneği bulmanız mümkündür. Her yıl düzenlenen Malta Festivali, Guardia'daki tarihi geçit törenleri, Mdina ve Valletta Festivalleri bunlardan yalnızca birkaçı.

MALTA EL SANATLARI Dantel: Bugün, Gozo'da en çok bilinen el sanatıdır. Adaya gelen ziyaretçilerin yoğun talepleri nedeniyle son yıllarda bu alanda büyük bir canlanma görülmüştür. Gozo dantellerinin tarihi 17. yüzyıla dayanmaktadır. Artan taleplerle dantel yapma sanatı, anneden kıza, komşulardan arkadaşlara geçmiş ve önceleri adanın zenginlerine ve yurtdışına satılan danteller, adanın tarımla uğraşan ailelerinin yaşam standartlarının yükselmesine neden olmuştur. Bugün hala Gozo'da kapılarının önlerine oturmuş dantel işleyen kadınları görme şansını yakalayabilirsiniz, tıpkı yüzyıllar öncesindeki gibi...

Gümüş: 
Valletta'nın arka caddelerinde görebileceğiniz art arda sıralanmış kuyumcularda, klasik altın ve gümüş ürünlerinin yanı sıra modern örneklerini de bulabilirsiniz. Özellikle şövalyeler döneminden kalma antik gümüşlere müzelerde, kiliselerde ve halka açık özel evlerde rastlayabilirsiniz.

Çömlekçilik & Cam İşçiliği: 
Çömlekçilik Malta el sanatları arasında en eski tarihe sahip olanıdır. Günümüzde çömlek ürünleri yararlı ev aletleri ve eğlenceli araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır (şamdan, saksı gibi).

Cam işçiliği
Fenikeliler zamanına dayansa da nispeten daha yeni bir sanattır. Tümü el yapımı ve üfleme olan günümüz ürünleri bir tür orijinal Malta camıdır ve güçlü Akdeniz renklerini taşımaktadır.

Kumaş & El Örgücülüğü
Pamuk endüstrisi 19. yüzyılın başlarında yükselişe geçmiş ancak sonradan inmiştir. I. Dünya Savaşına kadar adalarda pamuk el tezgahlarında dokunmuş, günümüzde ise hem elde hem de makinelerde dokunmaktadır.

Sepetçilik
Sepetçilik balıkçılık ve tarım ihtiyaçlarından doğan ihtiyaçları gidermek amaçlı doğmuştur ve tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Günümüzde hem kullanım amaçlı hem de dekoratif sepetlerin üretimine devam edilmektedir.

Malta Saatleri
Adaya has eşsiz tasarımlı saat yapımı da Malta'da geleneksel olarak yaygındır. Bu sektör küçük ancak büyüleyici bir tarihe sahiptir.

 

MALTA TİYATRO & OPERA

Tiyatro
Yerel kültürün en iyi temsilcilerinden biridir. Adada herhangi bir profesyonel grup bulunmamaktadır ancak amatör grupların oldukça başarılı performans sergiledikleri söylenebilir. Tiyatro oyunları The Manoel Theatre (18. yüzyıl barok tarzı), Valletta'daki eski üniversite binası ve Malta Üniversitesi'nde sergilenmektedir.

Opera
Geçmişte Malta'da yalnızca opera için ayrılmış bir bina bulunmaktaydı ancak bu bina I. Dünya Savaşı sırasında yıkılmıştır. Opera için Valletta'daki The Manoel Theatre, The Mediterrenean Conference Centre ve Victoria Gozo'daki tiyatrolar kullanılmaktadır. Ayrıca her yıl adada Opera Festivali düzenlenmektedir.

 

MALTA MÜZİK

Klasik & Caz
Ada pek çok müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanısıra adada her hafta farklı bir müzik etkinliği de düzenlenmektedir. Cavalier ve bazı cafe-barlarda caz geceleri düzenlenmekte, bundan da önemlisi Malta Caz Festivali , cazın efsanelerini misafir etmektedir.

Folk & Band Müzik
Band müzik adanın en popüler geleneklerindendir. Hemen her kasaba ve köyde en az bir genelde iki tane band klübü bulunmaktadır. 
Malta'ya has bir müzik türü olan Ghana (arna diye okunuyor) ise daha çok köy barlarında erkekler tarafından ve gitar eşliğinde söylenir.

MALTA ALIŞVERİŞ

Malta'da alışveriş, renkli taze balık marketleri, Valletta'nın arka caddelerindeki antik ve eski dükkanlar ve en son modayı takip eden alışveriş plazaları anlamına gelmektedir.

Lezzet İçin Alışveriş
Gozo kekiği, güneşte kurutulmuş domates, güneşte olgunlaşmış zeytin, taze incir, biberli keçi peyniri (Gbejniet), şekerli 'helwa', nuga ve şaraptan oluşan ve sonu olmayan bir liste... Ziyaretçilerin pek çoğu Malta 'pastizzi' sini çok beğenirler ve hatta evlerine götürüp pişirmek üzere dondurulmuş pastizzi alırlar.

Malta'ya has bu ürünler için herhangi bir markete gitmeniz yeterlidir. Şarap için herhangi bir süpermarket, en iyi nuga seçimi için bir festivale gitmenizi öneririz.

Sanat & Kitaplar
Malta Adaları, derin renkleri ile yerel ve uluslararası pek çok sanatçı ve heykeltıraşa ev sahipliği yapmıştır. Bugün Malta'da mükemmel sanatçılar çalışmaktadır. Bu sanatçıların eserleri St. James Cavalier Valletta'daki The Centre for Creativity'de sergilenmektedir.

Ada üzerinde farklı yerlerde sanat galeri bulunmaktadır ancak bu galeriler genellikle merkezi değildir. Malta ile ilgili kitap ve haritaları ise en çok Valletta ve Sliema'daki kitapçılarda bulabilirsiniz.

El Sanatları & Kuyumcular
Malta kuyumcuları kaliteleri ve işçilikleriyle (hem altın hem de gümüş) ün yapmıştır. Geleneksel el yapımı cam ürünleri ise adanın pek çok yerinde üretilmektedir ve bazı fabrikalar ziyaretçilere açıktır. Çömlek ve sepet işçiliğinin geniş ürün yelpazesinde herkes için uygun dekoratif veya kullanım amaçlı bir ürün bulmak mümkündür. Saf yünden el örgüsü süveterler ve Gozo dantelleri de Malta'da ilginizi çekebilecek el sanatı ürünleri arasında.

Ta'Qali el sanatları köyü, çok çeşitli el sanatları ürünlerini ve zanaatkarları iş başında görmek için en uygun yerdir. Kuyumcular için Valletta'nın arka caddeleri, el sanatları için Gozo'daki Cittadella Crafts and Shopping Centre (El Sanatları ve Alışveriş Merkezi) ve St Lawrenz'deki Ta'Dbiegi Crafts Centre tavsiye edilebilir.

Pazarlar
Hemen hemen her köy ve kasabada kendine has özelliklere sahip marketlere rastlayabilirsiniz. Pazarlar, günlük ihtiyaçların satın alındığı yerler olmanın yanı sıra yerel halkın komşularıyla karşılaştığı ve günlük haberler hakkında bilgi alabildikleri yerler olarak da tanımlanabilir. Valleta Merchant Street'deki günlük pazar, Valletta girişindeki Pazar pazarı Il Monti, Victoria ana meydanındaki it-Tokk pazarı ve Marsaxlokk balık pazarı bunlardan sadece birkaçı.

Antikalar
16 ve 18.yüzyıllar arasında Fransız soylularının yönetiminde olan Malta'nın antikaları ve işçilikleri ile bilinmesi şaşırtıcı olmasa gerek. Hemen her kasabada antika dükkanı bulabilirsiniz. Antikaları oldukları yerde görmek istiyorsanız eğer halka açık sarayları, örneğin Naxar'daki Palazzo Parisio, Valletta'daki Casa Rocca Piccola'yı ziyaret edebilirsiniz.

MALTA MUTFAĞI

Malta mutfağı yüzyıllarca orada yaşamış Araplar, İtalyanlar, İngilizler, İtalyanlar ve İspanyollardan etkilenmiştir. Sicilya mutfağıyla ise büyük benzerlikler göstermektedir. İki ada birbirinden yalnızca 90 km uzaklıktadır ve iklimleri, toprakları ve balık türleri aynıdır. Makarna ise Malta ailelerinin baş yemeğidir.

Mevsimlik salatalar ve sebzeler, Malta mutfağının önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
Patlıcan, domates, biber, kabak ve soğan gibi mevsimlik sebzeler kıyılmış et, zeytin, sarımsak ve taze baharatlarla daha da lezzetli olmaktadır.

Minestra ve Aljotta, Malta'nın farklı lezzetteki iki çorbası. Bunun dışında,patlıcandan yapılan kaputana da ızgara balıkla yiyebileceğiniz bir patlıcan yemeği ve gerçekten değişik bir lezzete sahip. Tabii ki çok çeşitli balık yemekleri olduğunu söylememize gerek yok. Tatlı seviyorsanız eğer yine imqaret, kannoli ve daha birçokları arasından seçim yapmak zorunda kalacaksınız.

Aşçılık geçmişi
Son yıllara kadar geleneksel Malta yemekleri evlerden uzaktı ve yalnızca köylerdeki barlarda bulmak mümkündü. Bugün ise pek çok restoran da geleneksel yemekleri kendi spesiyalleri ile ziyaretçilerine sunmaktadır.

Mevsimlik Favoriler
Buzdolabı icat edilmeden önce geleneksel Malta yemekleri mevsimlere dayanmaktaydı. Aileler, mevsimlik ürünlerle yaratıcılıklarını birleşimi olan en iyi yemekleri yapmaya çalışırlardı. Ev hanımları stokladıkları mevsimlik ürünleri daha sonraları kullanmaktaydılar.

Pekçok Akdeniz ülkesinde de olduğu gibi geçmişte etin az bulunmasından dolayı balık daha önemli bir rol oynamaktaydı. Bugün bile yaşlılar Katolik geleneklerini takip ederek Çarşamba ve Cuma günleri balık yemektedirler.

Şarap ve tarihi
Hiçbir Malta yemeği kırmızı ya da beyaz şarapla eşlik edilmedikçe tamam sayılmaz. Ve tabii ki yerel Malta yemeklerinin yanında sunulabilecek en iyi şarap da adalarda üretilen şaraptır. Malta şarabı, şarap üretiminde isim yapmış daha büyük Akdeniz komşuları kadar iyi bilinmemekle birlikte Fransa ve İtalya'da ödüller almıştır.

Malta'da şarap üretimi Roma hakimiyetinden 2000 yıl öncesine dayanmaktadır ve St. John şövalyeleri sayesinde canlanmıştır. İlk profesyonel ithalatçılar 1920 yılında adada çalışmaya başlamışlar ancak şarap endüstrisinin hareketlenmesi 1970 yılını bulmuştur.

 

MALTA SPOR

 

Kara Sporları
Malta, ziyaretçilerine hemen hemen her tür spor imkanını sunmaktadır. Macera ruhlular için kayalara tırmanmak, mağaracılık; aileler için go-kart... Malta'da açık hava sporlarının dışında golf, tenis, ata binmek gibi sporları da yapma şansına sahip olacaksınız.

Eğer spor yapmak istemiyor ve sadece izleyici olmayı tercih ediyorsanız, bu durumda triatlon, maraton, bisiklet yarışları ve okçuluk arasında bir seçim yapabilirsiniz veya futbol ve at yarışları, tenis ve dünya klasmanında bilardo turnuvalarını da tercih edebilirsiniz.

 

Deniz Sporları
Malta'da deniz, her zaman tarihi ve adaya yapılan ziyaretleri renklendiren bir unsur olmuştur. İşte size Akdeniz'in temiz ve berrak sularında yapabilecekleriniz hakkında birkaç öneri...

En basiti plajda rahatlayabilirsiniz, dinlenme yerlerine gidebilir eğlenebilirsiniz, pek çok plajda su sporları yapabilirsiniz. Rüzgar sörfü bunlardan sadece bir tanesi...

Yıl boyunca deniz suyu ılıktır ve görüş açıktır. Bu nedenle ada dalgıçlar için tam bir cennettir. Sıra dışı sualtı canlılarını ve Malta'nın denizcilik geçmişine ait batık gemi ve enkazlarını görme şansına da sahip olabilirsiniz.

Dilerseniz yelkenle açılabilir veya sonbaharda düzenlenen yarışları izleyebilirsiniz, dilerseniz jet ski veya su kayağı yapabilirsiniz.